Pierwsza pomoc – krwotok zewnętrzny

Pierwsza pomoc – krwotok zewnętrzny Krwotok zewnętrzny jest to stan, w którym krew opuszcza przerwane naczynie krwionośne i poprzez uszkodzoną skórę przedostaje się na zewnątrz. Towarzyszą mu charakterystyczne objawy krwotoku.

Pierwsza pomoc – krwotok zewnętrzny

Krwotok zewnętrzny jest to stan, w którym krew opuszcza przerwane naczynie krwionośne i poprzez uszkodzoną skórę przedostaje się na zewnątrz. Towarzyszą mu charakterystyczne objawy krwotoku.

Najczęstszą przyczyną krwotoków zewnętrznych są urazy, w skutek których dochodzi do przerwania powłok skórnych, czyli np. otwarte złamania, rany kłute lub postrzałowe.

W przypadku, gdy ma się do czynienia z chorym, u którego doszło do wystąpienia krwotoku zewnętrznego, należy ocenić jego stan: czy jest przytomny? Czy oddycha? Czy tętno jest wyczuwalne?

Następnie konieczne jest wezwanie pogotowia ratunkowego (numer 112!), ponieważ jest to stan bezpośrednio zagrażający życiu.

Dalsze postępowanie opiera się na:

  • zatamowaniu miejsca krwawienia poprzez przyłożenie jałowego opatrunku i jego mocne uciśnięcie. Raz przyłożonego opatrunku nie należy zdejmować. Nowy można położyć na stary.
  • Zalecane jest położenie osoby poszkodowanej płasko. Jeśli krwawienie występuje z kończyny, należy ją unieść, aby znajdowała się ponad poziomem klatki piersiowej.

W przypadku, gdy powyższe działania nie przynoszą skutku, należy wykonać bezpośredni ucisk tętnicy powyżej rany – najczęściej będzie to ucisk ramienia oraz pachwiny. Trzeba pamiętać o tym, że uciska się stronę wewnętrzną, ponieważ to po tej stronie przebiegają tętnice.

Opaski uciskowe stosuje się tylko i wyłączniew wyjątkowych przypadkach, np. w przypadku zmiażdżenia kończyny, ukąszenia przez jadowite zwierzę lub w przypadku amputacji urazowej. Należy przy tym pamiętać, że ucisk prowadzi do niedokrwienia, a raz założonej opaski uciskowej nie powinno się zdejmować!Należy ją jedynie poluzować, jeśli chory nie trafi do szpitala w ciągu godziny.

Nieprawidłowe postępowanie może być bardzo niebezpieczne dla życia chorego, dlatego należy unikać stosowania gumowych rurek, sznurków i wąskich tasiemek do tamowania krwawienia. Opatrunku nie powinno się zakładać zbyt mocno.  Nigdy nie należy również zdejmować raz założonego opatrunku w celu sprawdzenia czy krwawienie ustało! Bardzo ważne jest również to, aby nigdy nie uciskać czaszki (jeśli podejrzewamy złamanie) gałki ocznej oraz rany w której znajduje się ciało obce.

Poprzedni wpis

Pierwsza pomoc – oparzenia I i II stopnia

Następny wpis

Zadławienie u dziecka

Nasi podopieczni

Formularz wpłaty

Po kliknięciu "Kontynuuj" zostaniesz przekierowany/na do strony PayU, aby sfinalizować płatność. Prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz regulaminem. Pamiętaj, że Twoje dane są anonimowe i przetwarzane tylko w celu obsługi transakcji.

Dziękujemy za Twoje dobre serce

W imieniu naszych Podopiecznych serdecznie dziękujemy za okazaną otwartość i szacunek do drugiego człowieka

Informujemy, że używamy plików cookies. Korzystanie z naszej strony jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich użycie.

W każdym momencie możesz określić warunki przechowywania lub dostępu cookies w Twojej przeglądarce.