Pierwsza pomoc – oparzenia I i II stopnia

Pierwsza pomoc – oparzenia I i II stopnia Oparzenie I stopnia obejmuje naskórek oraz objawia się bólem, niewielkim obrzękiem i zaczerwienieniem skóry. Nie powinno pozostawić blizn. W drugim przypadku…

Pierwsza pomoc – oparzenia I i II stopnia

Oparzenie I stopnia obejmuje naskórek oraz objawia się bólem, niewielkim obrzękiem i zaczerwienieniem skóry. Nie powinno pozostawić blizn. W drugim przypadku oprócz naskórka oparzeniu ulegają także powierzchowne (oparzenia stopnia II A) lub głębsze warstwy skóry właściwej (oparzenie stopnia II B). Objawia się powstaniem pęcherzy. W cięższych przypadkach oparzenie skutkuje martwicą skóry i pozostawia blizny.

Jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku oparzenia?

  1. SCHŁADZANIE
    1. schłodź miejsce oparzenia w letniej (ale nie lodowatej!) wodzie – możesz zanurzyć daną część ciała w naczyniu z wodą lub ją polewać,
    1. jeśli powyższy punkt nie jest możliwy do wykonania, przykładaj czyste, chłodne kompresy lub specjalny opatrunek hydrożelowy.
  2. OCHRONA
    1. przykryj oparzone miejsce profesjonalnym, nieprzywierającym opatrunkiem, jak Viscoplast Tegaderm + Pad,
    1. nigdy nie stosuj domowych sposobów, polegających na natłuszczaniu oparzenia, np. masłem, olejkiem czy maścią.
  3. ŁAGODZENIE BÓLU
    1. jeśli chłodna woda nie złagodziła bólu, osoba poparzona może przyjąć środek przeciwbólowy lub przeciwzapalny, dostępny bez recepty.
  4. ZAPEWNIENIE KOMFORTU (DOTYCZY OPARZENIA II STOPNIA)
    1. Jeśli ofiara poparzenia nie ma urazu głowy, szyi, nogi, pomóż jej odpocząć w komfortowej pozycji – połóż ją na plecach i podłóż podpórkę pod nogi, żeby były lekko uniesione.
  5. KONSULTACJA LEKARSKA
    1. oparzenie II stopnia wymaga profesjonalnej pomocy – lekarz oceni stan poparzonej skóry i przepisze środki łagodzące skutki poparzenia oraz ból.

Kilka dodatkowych uwag:

W przypadku oparzenia I stopnia: jeżeli ból i zaczerwienienie po kilku godzinach nie ustają, przybierają na sile lub pojawią się objawy infekcji (nasilenie bólu i zaczerwienienie, obrzęk, gorączka, wysięk) – potrzebna jest pomoc medyczna!

Zdarza się, że poszkodowana osoba musi lub chce zdjąć ubranie. Należy robić to bardzo delikatnie i nie zdzierać ubrań w sytuacji, kiedy są przyklejone do skóry (należy wówczas odciąć ubranie nożyczkami).

Poprzedni wpis

Pierwsza pomoc – Resuscytacja Krążeniowo – Oddechowa (RKO)

Następny wpis

Pierwsza pomoc – krwotok zewnętrzny

Nasi podopieczni

Formularz wpłaty

Po kliknięciu "Kontynuuj" zostaniesz przekierowany/na do strony PayU, aby sfinalizować płatność. Prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz regulaminem. Pamiętaj, że Twoje dane są anonimowe i przetwarzane tylko w celu obsługi transakcji.

Dziękujemy za Twoje dobre serce

W imieniu naszych Podopiecznych serdecznie dziękujemy za okazaną otwartość i szacunek do drugiego człowieka

Informujemy, że używamy plików cookies. Korzystanie z naszej strony jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich użycie.

W każdym momencie możesz określić warunki przechowywania lub dostępu cookies w Twojej przeglądarce.