Zadławienie u dziecka

Nawet nie zdajemy sobie sprawy jakie zagrożenie zdrowia i życia dla dziecka stanowi zakrztuszenie. Jeśli do dróg oddechowych przedostanie się kawałek pokarmu lub mały przedmiot typu kawałek zabawki grozi to…

Nawet nie zdajemy sobie sprawy jakie zagrożenie zdrowia i życia dla dziecka stanowi zakrztuszenie. Jeśli do dróg oddechowych przedostanie się kawałek pokarmu lub mały przedmiot typu kawałek zabawki grozi to niedotlenieniem organizmu, a nawet zatrzymaniem akcji serca, w ostateczności śmiercią. Dlatego tak ważne jest, by wiedzieć, jak reagować. Na czym polega pierwsza pomoc w przypadku zadławienia u dziecka a jak w przypadku niemowlęcia? 

Zadławienie u dziecka jest stanem nagłego zagrożenia życia, ponieważ dziecko samo sobie nie poradzi. O zadławieniu mówimy, gdy do dróg oddechowych dostanie się ciało obce, co powoduje ich całkowite bądź częściowe zatkanie. 

Wyróżnia się dwa typy zatkania:

  • częściową (łagodną) niedrożność dróg oddechowych. Wówczas światło dróg oddechowych nie jest całkowicie zamknięte przez ciało obce. Oddech jest utrudniony, ale możliwy,
  • całkowitą (ciężką) niedrożność dróg oddechowych. Wówczas światło dróg oddechowych jest zamknięte, co uniemożliwia oddychanie.

Zadławienie u dziecka – objawy

Główny Inspektorat Sanitarny informuje, by nie interweniować w przypadku, gdy dziecko się zakrztusi. Kiedy widzimy, że dziecko nam pluje i kaszle (co jest naturalną reakcją organizmu, który próbuje pozbyć się ciała obcego), należy nie przeszkadzać mu i pozwolić samodzielnie odkrztusić ciało obce. Nasza nadmierna pomoc w przypadku zakrztuszenia może doprowadzić do zadławienia. Niemniej jednak należy obserwować dziecko i w razie konieczności interweniować. Dziecko, które się zadławiło, z wysiłkiem próbuje zaczerpnąć powietrza, intensywnie przy tym kaszle, nie może złapać tchu, jest przerażone.  Natomiast niemowlę zwykle staje się blade i bardzo cichutkie, nie może wydać z siebie żadnego dźwięku, a jego oddech staje się coraz bardziej utrudniony. Jest to wtedy sygnał do szybkiej reakcji z naszej strony by przystąpić do pierwszej pomocy.

Jeśli dziecko przestało kasłać, nie może oddychać, ale jest przytomne, należy:

  • pochylić dziecko,
  • stanąć za nim,
  • objąć je rękoma,
  • jedną dłoń zwinąć w pięść i położyć ją w nadbrzuszu, tuż pod mostkiem. Złapać pięść drugą ręką, uciskać nadbrzusze dziecka z przerwami, kierując ruchy ku górze, wprawiając w ruch przeponę.

Zadławienie niemowlęcia – pierwsza pomoc

W przypadku niemowląt, czyli dzieci poniżej 1. roku życia, obowiązują szczególne zasady udzielania pierwszej pomocy. Co robić, jeżeli podejrzewamy, że nasze dziecko zachowuje się dość dziwnie, tak jakby się czymś zadławiło? Jeżeli widać w buzi ciało obce, należy spróbować je wyjąć, ale tylko i wyłącznie wtedy, gdy można to zrobić jednym delikatnym ruchem. Jeśli niemowlę jest przytomne, ale nie kaszle lub kaszel nie jest efektywny, należy udzielić mu pierwszej pomocy. Co robić w przypadku zadławienia u niemowląt?

  • ułożyć niemowlę na przedramieniu – głową w dół,
  • wykonać 5 uderzeń w okolice międzyłopatkową,
  • chwycić kciukiem i palcem za żuchwę.

Gdy uderzenie jest nieskuteczne, należy:

  • odwrócić dziecko na plecy, głową skierowaną w dół na wolnym przedramieniu, obejmując dłonią jego potylicę,
  • wykonać 5 uciśnięć w dolnej połowie mostka,
  • do czasu usunięcia ciała obcego wykonywać 5 uderzeń w okolicę międzyłopatkową na przemian z 5 uciśnięciami klatki piersiowej.

Trzeba też wiedzieć, że jeśli działania nie przynoszą rezultatów, należy bezzwłocznie wezwać pogotowie, dzwoniąc pod numer 999 lub 112. Jeśli niemowlę bądź dziecko straciło przytomność, należy rozpocząć reanimację.

Poprzedni wpis

Pierwsza pomoc – krwotok zewnętrzny

Następny wpis

Koronawirus (COVID-19)

Nasi podopieczni

Formularz wpłaty

Po kliknięciu "Kontynuuj" zostaniesz przekierowany/na do strony PayU, aby sfinalizować płatność. Prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz regulaminem. Pamiętaj, że Twoje dane są anonimowe i przetwarzane tylko w celu obsługi transakcji.

Dziękujemy za Twoje dobre serce

W imieniu naszych Podopiecznych serdecznie dziękujemy za okazaną otwartość i szacunek do drugiego człowieka

Informujemy, że używamy plików cookies. Korzystanie z naszej strony jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich użycie.

W każdym momencie możesz określić warunki przechowywania lub dostępu cookies w Twojej przeglądarce.